Vishay/Dale RNC55H92R0BRB14
RNC55H92R0BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H92R0BRB14
Brief Description
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H92R0BRB14.pdf
Availability of RNC55H92R0BRB14
QUANTITY
RNC55H92R0BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H92R0BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H92R0BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)92
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H92R0BRB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H92R0BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H92R0BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H92R0BRB14
JUMPER FOR WDU 16N-PEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 12 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RF FRONT END 2.4GHZ 3.3V 24QFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 38.1MM CIRC 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf