Vishay/Dale RNC55H9311FSBSL
RNC55H9311FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9311FSBSL
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9311FSBSL.pdf
Availability of RNC55H9311FSBSL
QUANTITY
RNC55H9311FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9311FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9311FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9311FSBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9311FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9311FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H9311FSBSL
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf