Vishay/Dale RNC55H97R6BSRSL
RNC55H97R6BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H97R6BSRSL
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H97R6BSRSL.pdf
Availability of RNC55H97R6BSRSL
QUANTITY
RNC55H97R6BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H97R6BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H97R6BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H97R6BSRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H97R6BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H97R6BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H97R6BSRSL
JUMPER-H1503TR/A3049L/X 5" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.41K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1600VDC datasheet.pdf