Vishay/Dale RNC55J1064BSRSL
RNC55J1064BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1064BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.06M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1064BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1064BSRSL
QUANTITY
RNC55J1064BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1064BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1064BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1064BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1064BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1064BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1064BSRSL
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
METER LIGHT MANUAL RANGING datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 2POS GRAY datasheet.pdf