Vishay/Dale RNC55J10R7FSRSL
RNC55J10R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R7FSRSL
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R7FSRSL.pdf
Availability of RNC55J10R7FSRSL
QUANTITY
RNC55J10R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R7FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R7FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R7FSRSL
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG .100 4POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
EJC LTC SHD HDR .100" VER 15GLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 65POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BLU 3 POS BRSH RTN R/L LT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf