Vishay/Dale RNC55J1103FSRE6
RNC55J1103FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1103FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1103FSRE6.pdf
Availability of RNC55J1103FSRE6
QUANTITY
RNC55J1103FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1103FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1103FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1103FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1103FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1103FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1103FSRE6
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 60 POS 30AU datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
FINGER GUARD 60X60 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PHENOLIC 1-1/2" datasheet.pdf
RES MO 1W 16 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 95MA 14.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
100 MHz to 2.7 GHz, 45 dB RF Detector/Controller IC datasheet.pdf