Vishay/Dale RNC55J1131DRBSL
RNC55J1131DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1131DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1131DRBSL.pdf
Availability of RNC55J1131DRBSL
QUANTITY
RNC55J1131DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1131DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1131DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1131DRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1131DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1131DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1131DRBSL
TVS DIODE 24VWM SOT143 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
VARISTOR 100V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf