Vishay/Dale RNC55J1133BSBSL
RNC55J1133BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1133BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1133BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1133BSBSL
QUANTITY
RNC55J1133BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1133BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1133BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1133BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1133BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1133BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1133BSBSL
IDC CABLE - MKC40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS .050 30AU datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 115W TO247AC datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 1.25MM R/A datasheet.pdf