Vishay/Dale RNC55J1140BSRSL
RNC55J1140BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1140BSRSL
Brief Description
RES 114 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1140BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1140BSRSL
QUANTITY
RNC55J1140BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1140BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1140BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)114
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1140BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1140BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1140BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1140BSRSL
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
ADPT 2COND PHONE PLUG-PHONO JACK datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 1POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION HEAD datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf