Vishay/Dale RNC55J1182FSB14
RNC55J1182FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1182FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1182FSB14.pdf
Availability of RNC55J1182FSB14
QUANTITY
RNC55J1182FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1182FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1182FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1182FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1182FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1182FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1182FSB14
CONN SOCKET TRANSIST TO-220 3POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DISTRIBUTION BLOCK datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 2A TO-220FP-5 datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf