Vishay/Dale RNC55J1192BSB14
RNC55J1192BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1192BSB14
Brief Description
RES 11.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1192BSB14.pdf
Availability of RNC55J1192BSB14
QUANTITY
RNC55J1192BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1192BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1192BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1192BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1192BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1192BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1192BSB14
CONN CIR FEMALE 5POS CBL MNT datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 6-32 datasheet.pdf
HM2SC25A-HM2 SHIELDING FORMED datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 12.8A 5 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A DFN1010D-3 datasheet.pdf
ASY 60 POS SOCK INSERT RR datasheet.pdf