Vishay/Dale RNC55J11R3BRBSL
RNC55J11R3BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R3BRBSL
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R3BRBSL.pdf
Availability of RNC55J11R3BRBSL
QUANTITY
RNC55J11R3BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R3BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R3BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R3BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R3BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R3BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J11R3BRBSL
IC VREF SHUNT 9.8V SOT223 datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
6.2MM PLC ACTUATOR TERM BLOCK 5V datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 19.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf