Vishay/Dale RNC55J1204BRB14
RNC55J1204BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1204BRB14
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1204BRB14.pdf
Availability of RNC55J1204BRB14
QUANTITY
RNC55J1204BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1204BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1204BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1204BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1204BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1204BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1204BRB14
COMMON MODE CHOKE 82000UH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO263-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
110FF TAB.TERMINAL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf