Vishay/Dale RNC55J1212BRB14
RNC55J1212BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1212BRB14
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1212BRB14.pdf
Availability of RNC55J1212BRB14
QUANTITY
RNC55J1212BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1212BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1212BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1212BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1212BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1212BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1212BRB14
RES 620 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 5M CONN MOD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 TFN MUHFM datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
36CKT IPASS TO SATA IPASS ON BP datasheet.pdf
INDUCTOR 15 UH datasheet.pdf