Vishay/Dale RNC55J1212BSRSL
RNC55J1212BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1212BSRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1212BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1212BSRSL
QUANTITY
RNC55J1212BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1212BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1212BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1212BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1212BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1212BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1212BSRSL
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.8A 62 MOHM TH datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 3A datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 570MA 970 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 288VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG BOOST ISO 12V 0.25A 12SIP datasheet.pdf