Vishay/Dale RNC55J1212FRB14
RNC55J1212FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1212FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1212FRB14.pdf
Availability of RNC55J1212FRB14
QUANTITY
RNC55J1212FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1212FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1212FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1212FRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1212FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1212FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1212FRB14
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 350mA 8-SOIC datasheet.pdf
HDMI TRANSMITTER 1080P 80HTQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 60V 20A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf