Vishay/Dale RNC55J13R0FSBSL
RNC55J13R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J13R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J13R0FSBSL.pdf
Availability of RNC55J13R0FSBSL
QUANTITY
RNC55J13R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J13R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J13R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J13R0FSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J13R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J13R0FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J13R0FSBSL
RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
LCD CHARACTER DISPLAY 20X2 USB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 649 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 1K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf