Vishay/Dale RNC55J1404BRRE6
RNC55J1404BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1404BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1404BRRE6.pdf
Availability of RNC55J1404BRRE6
QUANTITY
RNC55J1404BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1404BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1404BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1404BRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1404BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1404BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1404BRRE6
CONN HDR DUAL 22POS .100 SRT AU datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf