Vishay/Dale RNC55J1723BSRE6
RNC55J1723BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1723BSRE6
Brief Description
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1723BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1723BSRE6
QUANTITY
RNC55J1723BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1723BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1723BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1723BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1723BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1723BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1723BSRE6
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MTA156 ORNG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.62MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SILICON TUNER 40HVQFN datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ACF 1.0MM X 50M 0.039"X165' datasheet.pdf