Vishay/Dale RNC55J1761BSRE6
RNC55J1761BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1761BSRE6
Brief Description
RES 1.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1761BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1761BSRE6
QUANTITY
RNC55J1761BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1761BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1761BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1761BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1761BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1761BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1761BSRE6
BOX PLASTIC BLACK 3"L X 2.5"W datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-SO datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-10V 400W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 32.5X12.5 IN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DBL17(Z)A datasheet.pdf
HEADER PIN 2.54MM datasheet.pdf