Vishay/Dale RNC55J1782BPBSL
RNC55J1782BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1782BPBSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1782BPBSL.pdf
Availability of RNC55J1782BPBSL
QUANTITY
RNC55J1782BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1782BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1782BPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1782BPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1782BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1782BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1782BPBSL
RES 22K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 2.5A TO-220 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMC datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 333.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC SENSOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf