Vishay/Dale RNC55J1821BSR36
RNC55J1821BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1821BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1821BSR36.pdf
Availability of RNC55J1821BSR36
QUANTITY
RNC55J1821BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1821BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1821BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1821BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1821BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1821BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1821BSR36
RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC CUSTOM 5M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
CC2511F16RSPRG3 datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2298IUP datasheet.pdf
CRYSTAL 14.3180 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf