Vishay/Dale RNC55J1860BSB14
RNC55J1860BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1860BSB14
Brief Description
RES 186 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1860BSB14.pdf
Availability of RNC55J1860BSB14
QUANTITY
RNC55J1860BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1860BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1860BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)186
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1860BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1860BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1860BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1860BSB14
SIDAC ETHERNET BI 75V 150A DO214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 4.2A 41.6 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 50A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
5MM MOIST-SEAL LENS datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf