Vishay/Dale RNC55J1870BSRSL
RNC55J1870BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1870BSRSL
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1870BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1870BSRSL
QUANTITY
RNC55J1870BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1870BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1870BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1870BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1870BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1870BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1870BSRSL
CONN SOCKET CONTACT TIN PCB datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL CTRLR 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CABLE 37COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FUSE 630A 1000V 3SHT AR datasheet.pdf