Vishay/Dale RNC55J18R9BRRSL
RNC55J18R9BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J18R9BRRSL
Brief Description
RES 18.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J18R9BRRSL.pdf
Availability of RNC55J18R9BRRSL
QUANTITY
RNC55J18R9BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J18R9BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J18R9BRRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J18R9BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J18R9BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J18R9BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J18R9BRRSL
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
TTVF1079YW1 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf