Vishay/Dale RNC55J1914BSRE6
RNC55J1914BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1914BSRE6
Brief Description
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1914BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1914BSRE6
QUANTITY
RNC55J1914BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1914BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1914BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1914BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1914BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1914BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1914BSRE6
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
THERM NTC 2.2K OHMS 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RA STB REC PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORE LO FREQ 14.2MM OD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf