Vishay/Dale RNC55J1930BSB14
RNC55J1930BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1930BSB14
Brief Description
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1930BSB14.pdf
Availability of RNC55J1930BSB14
QUANTITY
RNC55J1930BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1930BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1930BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1930BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1930BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1930BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1930BSB14
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 5V REC 11MMX9MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
SWTICH REED MAG SPST 6-15AT datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 10 V datasheet.pdf