Vishay/Dale RNC55J1983BSB14
RNC55J1983BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1983BSB14
Brief Description
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1983BSB14.pdf
Availability of RNC55J1983BSB14
QUANTITY
RNC55J1983BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1983BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1983BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1983BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1983BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1983BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1983BSB14
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-3.3V datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 20A datasheet.pdf
RES SMD 504 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf