Stackpole Electronics Inc. WW3JT5K10
WW3JT5K10 picture photo
Mfg. Part Number
WW3JT5K10
Brief Description
RES 5.1K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW3JT5K10.pdf
Availability of WW3JT5K10
QUANTITY
WW3JT5K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW3JT5K10
Internal Part NumberEIS-WW3JT5K10
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW3JT5K10
Related LinksWW3J, WW3JT5K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW3JT5K10 Details Description
Related parts for WW3JT5K10
CONN RECEPT 4POS MINI PUSH-ON datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIN-SGNL C/R SHROUD PRESS-IN datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V datasheet.pdf
CONN ARRAY 89POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB CP datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 28 AWG 1000 FT GN datasheet.pdf