Vishay/Dale RNC55J2001BRRSL
RNC55J2001BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001BRRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001BRRSL.pdf
Availability of RNC55J2001BRRSL
QUANTITY
RNC55J2001BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001BRRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J2001BRRSL
SENS 2000PSI 5/8" M12-1.5 6G 5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 13MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-810) datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf