Vishay/Dale RNC55J2001FMRE6
RNC55J2001FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001FMRE6
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001FMRE6.pdf
Availability of RNC55J2001FMRE6
QUANTITY
RNC55J2001FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001FMRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2001FMRE6
TVS DIODE 3VWM 8VC SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 1A datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 30"W datasheet.pdf
A4 400W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 220W datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf