Vishay/Dale RNC55J2001FSB14
RNC55J2001FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001FSB14
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001FSB14.pdf
Availability of RNC55J2001FSB14
QUANTITY
RNC55J2001FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2001FSB14
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf