Vishay/Dale RNC55J2051BSBSL
RNC55J2051BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2051BSBSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2051BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2051BSBSL
QUANTITY
RNC55J2051BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2051BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2051BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2051BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2051BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2051BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2051BSBSL
JUMPER-H1502TR/A3048G/X 3" datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO92 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT MAGNETIC 5A DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.806 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 30W datasheet.pdf
DFN-12 STENCIL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf