Vishay/Dale RNC55J2131BSRE6
RNC55J2131BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2131BSRE6
Brief Description
RES 2.13K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2131BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2131BSRE6
QUANTITY
RNC55J2131BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2131BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2131BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2131BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2131BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2131BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2131BSRE6
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TYPE III+ SOCKET ASSEMBLY,.062 datasheet.pdf
IC BUFFER ULP N-INV SC705 datasheet.pdf
CONN HEADER B/A 26POS VERT .100 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 7.92W 3.3V2.4A datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER EFD 20X10X7 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf