Vishay/Dale RNC55J2151BSR36
RNC55J2151BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2151BSR36
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2151BSR36.pdf
Availability of RNC55J2151BSR36
QUANTITY
RNC55J2151BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2151BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2151BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2151BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2151BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2151BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2151BSR36
CONN RECEPT HR 2POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V +/-15V datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVP02RW-9-35SA W/ PC CON datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf