Vishay/Dale RWR89S4700FRB12
RWR89S4700FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4700FRB12
Brief Description
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4700FRB12.pdf
Availability of RWR89S4700FRB12
QUANTITY
RWR89S4700FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4700FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4700FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4700FRB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4700FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4700FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S4700FRB12
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 895MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 310MA 220 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf