Vishay/Dale RNC55J21R3BSRSL
RNC55J21R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J21R3BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J21R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55J21R3BSRSL
QUANTITY
RNC55J21R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J21R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J21R3BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J21R3BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J21R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J21R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J21R3BSRSL
RES 3.3 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 250A TO-3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT RA datasheet.pdf