Vishay/Dale RNC55J2221BSRE6
RNC55J2221BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2221BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.22K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2221BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2221BSRE6
QUANTITY
RNC55J2221BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2221BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2221BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2221BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2221BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2221BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2221BSRE6
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE FLEX FOR OV07740 VGA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
VERSCHR MS EMV PG13,2; KB6,0-12, datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf