Vishay/Dale RNC55J2230BSBSL
RNC55J2230BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2230BSBSL
Brief Description
RES 223 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2230BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2230BSBSL
QUANTITY
RNC55J2230BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2230BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2230BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2230BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2230BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2230BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2230BSBSL
SENSOR CURRENT HALL 5A DC datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MT GOLD 10PC RED datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 500MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Thermal Pad TCF 4000 PXF 1.10" datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf