Vishay/Dale RNC55J2250BRB14
RNC55J2250BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2250BRB14
Brief Description
RES 225 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2250BRB14.pdf
Availability of RNC55J2250BRB14
QUANTITY
RNC55J2250BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2250BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2250BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)225
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2250BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2250BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2250BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2250BRB14
POT 150 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 110 MOHM datasheet.pdf
BANANA PLUG BLACK INSULATOR ABS datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf
RES SMD 507KOHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
PCF 7.50/13/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf