Vishay/Dale RNC55J2261BSR36
RNC55J2261BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2261BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2261BSR36.pdf
Availability of RNC55J2261BSR36
QUANTITY
RNC55J2261BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2261BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2261BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2261BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2261BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2261BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2261BSR36
JUMPER-H9992TR/A3047A/X 3" datasheet.pdf
SENSOR PRESS SWITCH 22" H2O CYL datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 802.15.4 TO ETHER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
ANCHOR SUPPORT datasheet.pdf
DSUB STRAIN RELEIF datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 16 V datasheet.pdf