Vishay/Dale RNC55J2261FSRE6
RNC55J2261FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2261FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2261FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2261FSRE6
QUANTITY
RNC55J2261FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2261FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2261FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2261FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2261FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2261FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2261FSRE6
CONN IDC SOCKET 14POS 15 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 344.4VC DO204AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 30W datasheet.pdf
TRANSDUCER 3000# PRES 1-5V datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA644P/AT86RF230 QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
MICRO TIM3 CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf