Vishay/Dale RNC55J2291BSRSL
RNC55J2291BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2291BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2291BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2291BSRSL
QUANTITY
RNC55J2291BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2291BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2291BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2291BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2291BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2291BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2291BSRSL
JUMPER-H1502TR/A3049G/X 10" datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 50NS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 20POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 2.07A 160 MOHM datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf