Vishay/Dale RNC55J22R0BSB14
RNC55J22R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R0BSB14
Brief Description
RES 22 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R0BSB14.pdf
Availability of RNC55J22R0BSB14
QUANTITY
RNC55J22R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R0BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J22R0BSB14
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 1CH I2C 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
M801 5C 5#12 SKT RECP THRD datasheet.pdf
600UF 50V 15.875X38.1 85C AXI datasheet.pdf