Vishay/Dale RNC55J2321BSRSL
RNC55J2321BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2321BSRSL
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2321BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2321BSRSL
QUANTITY
RNC55J2321BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2321BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2321BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2321BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2321BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2321BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2321BSRSL
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
PROCESS METER 0-10VDC LCD PNL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
2MM HM 5+2ROW C-11 VT HDR CAP datasheet.pdf
CBL ASSEM SMPM F-F 500MM datasheet.pdf