Vishay/Dale RNC55J2323BSRSL
RNC55J2323BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2323BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2323BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2323BSRSL
QUANTITY
RNC55J2323BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2323BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2323BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2323BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2323BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2323BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2323BSRSL
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 133K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf