Vishay/Dale RNC55J2373BRRSL
RNC55J2373BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2373BRRSL
Brief Description
RES 237K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2373BRRSL.pdf
Availability of RNC55J2373BRRSL
QUANTITY
RNC55J2373BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2373BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2373BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2373BRRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2373BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2373BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J2373BRRSL
CONN 5POS MINI-DIN PLA PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 16POS DUAL GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
NB5 CP1 PLC SALES DEMO datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1/4 BK 50' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 CAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W PMDU datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf