Vishay/Dale RNC55J2381BSB14
RNC55J2381BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2381BSB14
Brief Description
RES 2.38K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2381BSB14.pdf
Availability of RNC55J2381BSB14
QUANTITY
RNC55J2381BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2381BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2381BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2381BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2381BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2381BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2381BSB14
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO214AC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS TIN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf