Vishay/Dale RNC55J23R7FSRE6
RNC55J23R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J23R7FSRE6
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J23R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55J23R7FSRE6
QUANTITY
RNC55J23R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J23R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J23R7FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J23R7FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J23R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J23R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J23R7FSRE6
TERMINAL BLOCK 7.50MM 10POS PCB datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
RES 430 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM RADIAL datasheet.pdf
FN 172X150X51MM 115V IP55 SLT FG datasheet.pdf