Vishay/Dale RNC55J2432DRBSL
RNC55J2432DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2432DRBSL
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2432DRBSL.pdf
Availability of RNC55J2432DRBSL
QUANTITY
RNC55J2432DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2432DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2432DRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2432DRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2432DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2432DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2432DRBSL
DIODE GEN PURP 100V 60A DO203AB datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 200V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS WIRE-WIRE datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf